Kultúrális Program
Bevrijdingsmuseum Zeeland
Ez a múzeum keresztül vezet téged a tartomány eseménydús évein a második világháború idején. Történelmi betekintést nyújt a fasizmus és a nácizmus felemelkedésétől a második világháború kitöréséig. A betörő német csapatoktól kezdve a zsidók üldözéséig az ellenállásig és a felszabadulásig. Személyes történetek hallasz és felfedezed a háború csendes tanúit Zeeland földjén. A három hektáros területen bepillantást nyersz az ország legnagyobb vízi és szárazföldi összecsapásába ami Zeelandot is érintette. Ez a csata a ’Slag om de Schelde’ néven ismert. Ennek a történetét 2020-ban filmvásznon is megörökítették. Ha érdekel, hogy hogyan szabadult fel ez a holland tartomány a náci megszállás alól valamint az ehhez kapcsolódó időszak látogass el ide Nieuwdorp faluba és szembesülj magad is Zeeland történelmi múltjával!
A múzeum nyitva tartásáról, jegyárakról az alábbi linkre kattintva informálódj:
Zeeuws Museum
A múzeum állandó kiállításán a tartomány kulturális örökségét ismered meg. A kronológiával és a konvenciókkal ellentétben a kiállítás sok nézőpontot gyűjt össze Zeeland történetével kapcsolatban. Szárazföldön és tengeren, békében és háborúban, hatalomban és menedékben, üresen és zsúfoltan. Természetesen helyet kapnak a kor és a tartomány legnagyobb festőművészeinek remekművei is, mint például Jan Toorop ‘’Gebed voor de maaltijd ”– Ima az étkezés előtt alkotása.
A múzeum kollekcióját régészeti leletek, világhíres zéüwszi falvédők, szőnyegek, regionális népviseleti öltözékek valamint egzotikus tárgyak teszik értékesebbé. A múzeum a tartomány főszékhelyén, Middelburg központjában található és egész évben látogatható. Bővebb információt belépőjegyekről, nyitva tartásról a múzeum weboldalán találsz.
Watersnoodmuseum
Ouwerkerk falu határánál az árvízmúzeumban betekintést nyersz az 1953. február 1-én történt árvíz katasztrófa teljes történetébe, ami 1836 ember életét követelte. Ez a téli éjszaka nemcsak több ezrek életét változtatta meg örökre de létrehozta az emberekben a vízzel való folyamatos küzdelem tudatosságát valamint kialakította és megszilárdította az igényt a terület védelmi rendszerének megépítésére. A kiállítás négy részből áll. Az első épület Caisson1, a tényeket közli. Azt, hogy mikor és pontosan mi történt azon a februári hideg éjszakán. Hogyan reagáltak az eseményekre az emberek a segítőalakulatok az első órákban valamint az azt követő napokban. A második épületben Caisson2, személyes történeteket eredeti hanganyagokkal hallasz, videókat látsz amiket a pusztításból megmentett tárgyak látványa egészít ki. Ebben az épületben található az áldozatok listája is.
A harmadik épületben Caisson3, megismerheted az újraépítés első szakaszát. A Delta Works erődítményrendszer kezdeti ötleteit, tervezeteit veheted szemügyre. A múzeum negyedik részében Caisson4, pedig a jövő áll a középpontban. Általánosan foglalkozik a jövő és a víz kapcsolatával.
Remélhetőleg itt választ kapsz néhány, a kiállítás alatt felmerülő kérdésre: Felvagyunk-e megfelelően készülve az árvizekre a viharhullámokra? Szárazon tudjuk-e tartani földjeinket, városainkat? A kiállítás végére kiderül az is, hogy megvívta-e már csatáját az emberiség a víz erejével!?
A múzeum általános információit megtalálod a linkre kattintva: